< Archiwum

7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY 2019

Plakat
Hanna Cieślak

Na przełomie zimy i wiosny zapraszamy Was do spotkania z obrzędem, rytuałem, ceremonią. Po raz siódmy dokonamy wspólnie przemiany chłodnego w ciepłe, cichego w głośne, martwego w żywe. Powitamy wiosnę śpiewem. W tym roku pieśń będzie najważniejsza. Słowo tekst i historia. Przekazywana z ust do ust, z prababki na bakę i tak dalej. Co zostało? Co jest w nas? O czym nie wiemy? Ethniesy to okazja do odkrycia tego, co w nas nieodkryte. Przygotuje nas do tego Adam Strug, z którym będziemy codziennie spotykać się podczas warsztatów śpiewaczych oraz Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska, którzy nauczą nas tańczyć mazurka.

Wspomogą i zaczarują zespoły, które usłyszymy w takiej kolejności: Kust, Babadag, KAKOFOnikt i chór Canto Cantare, WoWaKin Trio, Janusz Prusinowski Kompania, Gulaza, Kapela Timingeriu i 5nizza.

Zaprosimy Was na niezwykły warsztat inspirowany książką „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach". Na zakończenie festiwalu pokażemy spektakl Mistrz Manole, piękną rumuńską legendę.