Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone...Efekt to muzyka „organiczna”. Piosenki, gdzie stare zrasta się z nowym, a to co brzmi jak stare często tak naprawdę jest nowe i wice wersa.

W 2019 roku BABADAG powraca z nową płytą i w nowym składzie – nieco zaskakującym, i nieco oszałamiającym swym rozmachem:  “korpus“ wileński stanowią trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksmina, Raminta i Dominyka, które od najmłodszych lat wykonują wielogłosowe tradycyjne pieśni litewskie, zaś warszawską część zespołu reprezentują: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. W połowie drogi między nimi - Ola Bilińska, która uciekła od zgiełku i pośpiechu Warszawy i zamieszkała na Suwalszczyźnie, kilka kilometrów od litewskiej granicy.

Utwory na płycie Šulinys // Studnia to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości. Wyrosła z potrzeby bycia częścią tradycji i częścią przyrody oraz podskórnego uczucia, że natura nie jest tym, czym się wydaje – do czego próbuje ją sprowadzić i oswoić człowiek współczesny; to prastara, pierwotna, funkcjonująca wciąż równolegle do tworzonej przez ludzi kultury i cywilizacji, manifestacja Absolutu.

BABADAG w swoich utworach – na pograniczu Polski i Litwy, natury i kultury – próbuje tę tajemnicę zgłębić po swojemu: muzyką, słowem i energią płynącą ze wspólnego tworzenia.

BABADAG to:

Ola Bilińska – głos, gitara elektryczna, syntezator OP-1, looper                                                                                                  Dominyka Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia                                                                                                                                          Lauksmina Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia, kankles                                                                                                                           Raminta Kriščiūnaitė – głos, perkusjonalia                                                                                                                                                      Hubert Zemler – perkusja, balafon, metalofon                                                                                                                                        Sebastian Witkowski – gitara basowa, syntezator Roland Juno                                                                                                                  Igor Nikiforow – głos, gitara elektryczna, perkusja, metalofon

No items found.