Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom.

W muzyce Orkiestry skupia się ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae'owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ. Na próbach zespołu powstają "kawałki" mocno osadzone w tradycji ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza.

Zawsze są to ludowe „piosenki z tekstem", w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa - często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary oraz nietypowe instrumenty strunowe -koboz i cymbały, smyczkowe - mazanki, skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Orkiestra jako jedna                          z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

Dorobek Orkiestry św. Mikołaja to 13 CD, jeden z nich -"Kraina Bojnów" - zdobył tytuł Folkowego Fonogramu Roku. Zagrała też ponad 2000 koncertów w 16 krajach Europy, na Sfinks Festival w Belgii, Coloursof Ostrava w Czechach, Rudolstadt Festiwal i Burgwaldeck Festiwal w Niemczech, festiwalu ArtPole na Ukrainie oraz w Malezji na Rainforest Festival.

Skład zespołu:
Anna Kołodziej - skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew
Jacek Warszawa - perkusja
Zbyszek Kowalczyk - gitara basowa, śpiew
Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz,cymbały, bębenki, śpiew
Bogdan Bracha – pasterskie instrumenty dęte, skrzypce, śpiew