Idea

Ten wyjątkowy, pandemiczny czas trwa już tak długo, że można mieć czasem wrażenie, że zawsze tak było. Że od zawsze chodzimy w maskach, nie spotykamy się, nie przytulamy. Nie chodzimy na koncerty.  

Z drugiej strony zacieśniamy więzy w swoich nuklearnych rodzinach, szukamy alternatywnych rozwiązań na spędzanie wolnego czasu, przenieśliśmy się do natury.

Naturze oddaliśmy głos. Stała się ona naszą kulturą.

Nasz festiwal – Ethniesy – odbędzie się w tym roku po raz ósmy. To odroczone w czasie wydarzenie, powidok ubiegłego roku, skromniejszy, przez obostrzenia, ale bardzo wyczekany i kochany. Zaprosimy Was przed ekrany do odsłuchania i zobaczenia zespołów, które mówią językiem natury. Które te naturę reprezentują. Jest nam żal, że nie spotkamy się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy na żywo, ale jesteśmy szczęśliwi, że zobaczymy się online. Koncerty będą streamingowane na żywo, więc właściwie zobaczymy się „onlive”.

Bądźcie z nami. Obudźmy się i zacznijmy razem wiosnę. Wiosna to życie, niech życie w tym roku zwycięży. Życzymy Wam dużo zdrowia i miłości. I radości ze spotkania z nami!

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dotychczas wystąpili m.in. 5’nizza (Piatnica), Dakha Brakha, Gulaza, Księżyc, Adam Strug, Babadag, Tołhaje, Libelid, Beriozkele, Tęgie Chłopy, Lautari, Maniucha i Ksawery, Żywizna, Niewte, Wowakin Trio, Kapela Maliszów i inni.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2012 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Dominika Kiss-Orska.