Idea

Miłość.

Ethniesy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej. Od lat mówimy o nim „festiwal miłości”. To czas, kiedy przybywają do nas wielbiciele muzyki świata, poszukiwacze źródeł, miłośnicy życia. To czas, gdy jesteśmy razem, słuchamy, patrzymy, bawimy się, jesteśmy. Chłoniemy każdą chwilę, słowo, spragnieni siebie po zimowym śnie. Sycimy się i napełniamy przed wiosną nowym życiem.

W tym roku „miłość” jest hasłem przewodnim festiwalu. To 10., jubileuszowa edycja, podczas której chcemy uczcić, podkreślić i docenić istotę miłości, tego uczucia, które uważamy za siłę sprawczą każdego działania. To wartość, bez której nie ma muzyki, sztuki, nie ma relacji. Niech miłość się niesie po polach, łąkach, lasach. Niech krzyczy w wartkim strumieniu i szepcze w delikatnym wietrze. Bądź miłością.

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dotychczas wystąpili m.in. 5’nizza (Piatnica), Dakha Brakha, Gulaza, Księżyc, Adam Strug, Babadag, Tołhaje, Libelid, Beriozkele, Tęgie Chłopy, Lautari, Maniucha i Ksawery, Żywizna, Niewte, Wowakin Trio, Kapela Maliszów, Marala, Metthew Halsall, Yegor Zabelov i inni.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2012 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Dominika Kiss-Orska.