Polskie melodie ludowe w futurystycznych aranżacjach w wykonaniu Prawdziwie Polskiego Techno – czyli nowego garnituru zespołu Fanfara Awantura, a także tradycja szeptuch i ludowej magii zamknięta w muzyce duetu Mehehe. I wisienka na torcie - warsztaty dla kobiet Basi Songin, dzięki którym wyruszycie w wędrówkę w głąb siebie. 13 listopada w Miejskim Centrum Kultury startują Ethniesy. Prolog. Zapraszamy na dwa niezwykłe koncerty i trzy dni spotkań z opowieścią.

Tegoroczne Ethniesy jak zawsze miały obudzić Was wczesną wiosną do życia. Pandemia pokrzyżowała także i nasze festiwalowe plany, ale rok 2020 bez muzyki ludowej w doskonałym wydaniu nie może tak po prostu przeminąć. Dlatego tym razem jesienią, tą najbardziej mroczną, bo listopadową, chcemy zaprosić Was na Ethniesy. Prolog. I jeśli nie obudzić, to pobudzić Was do życia poprzez pełną pasji i wrażliwości muzykę artystów muzyki folkowej. 13 listopada zagra dla Was Prawdziwie Polskie Techno, które z olbrzymią witalnością zaprezentuje nowe aranżacje ludowych pieśni. Dzień później, duet Mehehe wprowadzi magię i dużą dawkę liryzmu w swoich muzycznych opowieściach.

Zapraszamy też na warsztaty Basi Songin „Poruszenie. W kręgu opowieści: Baba Jaga”. Obowiązują zapisy, a miejsca są ograniczone – zapiszcie się już teraz!

Wszystkie wydarzenia odbędą się online. Streamingi z koncertów  będą dostępne na profilu FB Ethniesów, profilu FB MCK-u oraz na kanale YouTube MCK. Natomiast warsztaty odbędą się online dla zamkniętej grupy. Zapisy i szczegóły: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl

Ethniesy. Prolog - 13-15 listopada 2020, online.

Prawdziwie Polskie Techno gra Fanfara Awantura – 13 listopada, godz. 20.00

Mehehe – Miejskie Centrum Kultury 14 listopada, godz. 20.00

Warsztaty dla kobiet w dniach 13 – 15 listopada

Piątek: 17.00 – 19.00

Sobota 11:00 – 14.00

Niedziela 11:00 – 14.00

Koszt 50 zł

Zapisy: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl

 

Prawdziwie Polskie Techno gra Fanfara Awantura – ludowe pieśni w nowatorskim brzmieniu

„Ethniesy– Prolog” otworzy energetyczny koncert Prawdziwego Polskiego Techno. Pod tą nazwą ukrywa się Fanfara Awantura, która promować będzie swój najnowszy album pod tym samym tytułem (premiera odbędzie się jeszcze w tym roku). Na pozór tradycyjna orkiestra dęta, kojarzona dotychczas z estetyką bałkańsko-punkową, zaskoczy nas nowym brzmieniem. W swoich najnowszych utworach pokazują techno-pazur i futurystyczne oblicze tradycyjnych melodii ludowych. Zaskakują biegłością w stylach Rave, Psytrance, Progressive, Minimal czy Detroit Techno, choć zagrane z klubową werwą utwory na motywach polki czy walcerka zdradzają, że muzycy obeznani są też z twórczością Gorana Bregovica, Brandt Brauer Frick, jak i z rozwibrowanym tanecznie jazzem gigantów z The Comet Is Coming.

Projekt „Prawdziwie Polskie Techno” powstał na specjalne zamówienie Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Na potrzeby jubileuszowego koncertu z okazji25-lecia tej instytucji, Michał Fetler skomponował siedem autorskich wariacji melodii ludowych południowo-wschodniej Polski. Zestawił w nich stylistykę techno i muzyki elektronicznej z brzmieniem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił. Muzyka Fanfary Awantury to kipiące energią kawałki, które równocześnie zachwycają słowiańskim liryzmem i porywają surowym jazzowym sznytem.

fot. B. Muracki

Mehehe – tradycja szeptuch i ludowej magii

W kolejny dzień Prologu Ethniesów (14 listopada) wprowadzi nas w sposób niezwykle magiczny duet „Mehehe”. Tworzą go multiinstrumentalistki i performerki Helena Matuszewska i Basia Songin, od lat związane z wieloma zespołami sceny folkowej. We wspólnym projekcie, jakim jest „Mehehe” w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankles, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii.

Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę za przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość.

W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta „CIEMNIENIE”, w której sięgają po historie zachowane w wyliczankach, starych pieśniach i magicznych frazach. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała i przerażająca, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów i zaklęć, staje się inspiracją do nowych poszukiwań muzycznych.

Płyta została nagrodzona III nagrodą w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019,organizowanych przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

W lutym 2020 roku Mehehe zostały zaproszone do udziału w międzynarodowym programie Keychange - pionierskiej międzynarodowej inicjatywy promującej muzykę tworzoną przez kobiety.

fot. B. Muracki

Warsztaty dla kobiet - PORUSZENIE w kręgu opowieści: Baba Jaga

Spotkajmy się, by poruszyć w sobie delikatna strunę, od której wszystko się zaczyna. Ochota do tańca. Zachwyt nad pieśnią. Przyjemność z ruchu. Radość z odkrywania. Ciekawość. Wytrwałość. Zaufanie. Spotkajmy się, porozmawiajmy, poprzyglądajmy się sobie. A potem poszukajmy ścieżek by się poruszyć, we własnym rytmie, dla siebie.

Spotkajmy się w kręgu opowieści. Patronką tego spotkania niechaj będzie Baba Jaga - istota tajemnicza, silna i niezależna. Jest mądra. Jest Tą Która Wie, ale która nie potrzebuje tego nikomu udowadniać. Nie poddaje się niechcianym konwenansom. Pozwala sobie na bycie sobą. Bywa złośliwa i dobra. Nie musi się nikomu tłumaczyć. Mieszka tam gdzie jej wygodnie. Chodzi własnymi ścieżkami. To ty musisz wyruszyć w podróż by ją spotkać.

PORUSZENIE będzie intymne i osobiste, w bezpiecznej przestrzeni, mruczane do własnego ucha, w ruchu skierowanym do wewnątrz.

Wyposaż się w  jedną ważną dla Ciebie opowieść oraz wygodny strój - taki jak lubisz, w którym czujesz się dobrze, który nie krępuje twoich ruchów, w którym nie boisz się położyć na podłodze. Ciepłe skarpety - będziemy pracować na boso a stopy lubią ciepło. Mata do jogi i/lub koc - do pościelenia na podłodze, z budowania swojej planety wewnątrz naszego kręgu. Koc lub dużą chustę, szal -do przykrycia się lub ukrycia się.

Miej też przy sobie mały ręcznik dla siebie do wycierania twarzy i rąk, swój kubek na herbatę i na wodę.

Warsztaty poprowadzi Basia Songin. Zbiera i czasem też wymyśla historie, które potem opowiada różnymi językami - słowem, muzyką, obrazem, ruchem. Śpiewa, gra na kilku instrumentach, tańczy, tworzy teatr. Współtworzy zespoły muzyczne Sutarii, Mehehe. Jest muzykiem samoukiem, a jej droga do głosu wiodła poprzez spotkania z ludowymi śpiewaczkami, mistrzyniami pracy wokalnej, aż do jej własnych eksperymentów i odkryć.

 

No items found.