To kapela kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie.

Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – dawnych kapel ogrywających wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Już sama nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: kapela gra przede wszystkim kieleckie "chłopy" – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. Pomaga w tym obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, kornetu i klarnetu.

W skład kapeli wchodzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Wspólnie przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek na terenie Kielecczyzny, starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc przede wszystkim u klarnecisty Stanisława Witkowskiego. Wreszcie – razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. Wśród Tęgich Chłopów znajduje się również wnuk Stanisława Witkowskiego, młody trębacz Damian Janda, który kontynuuje tym samym rodzinne tradycje muzyczne.

Kapela występuje w różnych konfiguracjach i rozmiarach, zależnie od sytuacji na parkiecie.

Członkowie Tęgich Chłopów to muzycy, którzy są współtwórcami wielu cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie muzyki tradycyjnej.

Premiera drugiej płyty, "Wesele!" odbyła się 7grudnia 2017 roku.

Elastyczny skład kapeli:

Stanisław Witkowski, Michał Żak – klarnet                                                                                                                                                        Maciej Filipczuk, Michał Maziarz, Marcin Żytomirski – skrzypce                                                                                                                Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew                                                                                                                                                                  Mateusz Kowalski – akordeon                                                                                                                                                                          Szczepan Pospieszalski – trąbka                                                                                                                                                                           Dorota Murzynowska – baraban                                                                                                                                                                       Maniucha Bikont – tuba, śpiew