< Zobacz cały program< Zobacz cały program

PORUSZENIE w nurcie pieśni: Sutartinės. Warsztaty dla kobiet z Basią Songin.

Koszt 2 - dniowego warsztatu - 100 zł

Zapisy: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl

19-20.03
.
2022
12.00 - 15.00
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
PORUSZENIE swojego ciała, głosu, wyobraźni, wrażliwości, intuicji, emocji, motywacji…. każda z nas mogłaby różne słowa postawić po haśle PORUSZENIE. Spotkajmy się by poruszyć w sobie tą delikatna strunę, od której wszystko się zaczyna. Ochota do tańca. Zachwyt nad pieśnią. Przyjemność z ruchu. Radość z odkrywania. Ciekawość. Wytrwałość. Zaufanie. Poszukamy ścieżek by się poruszyć, we własnym rytmie, we wspólnym rytmie, w harmonii, dla siebie samych i dla siebie nawzajem. PORUSZENIE będzie intymne i osobiste ale też wspólnotowe, w bezpiecznej przestrzeni, w grupie podążającej tym samym nurtem.

Tym razem popłyniemy meandrami archaicznych litewskich pieśni Sutartines, których istota opiera się na wspólnotowym byciu w pieśni, na podążaniu za jej nurtem wyznaczanym rytmem, oddechami i opowieścią, którą ma nam do przekazania.

Już sama nazwa - SUTARTINĖS (od sł. sutarti - zgadzać, dostroić się) - wskazuje na konieczność porozumienia, zgody pomiędzy śpiewającymi oraz tego aby ich głosy były ze sobą zestrojone. Również struktura tych pieśni, którą najłatwiej można wytłumaczyć porównując do kręgu - ze względu na budowę melodii oraz sposób "przechodzenia" głosów pomiędzy śpiewaczkami -wymaga precyzji, wzajemnego słuchania się i zestrojenia głosów. Zajmiemy się tymi właśnie aspektami: umiejętnością wspólnego śpiewania, rozwijaniem wrażliwości na współbrzmienie głosów, obecność w rytmie, komunikowaniem się. Poznamy kilka pieśni Sutartinės, wykonywanych w dwu, trzy i czteroosobowych grupach.

 

Przynieś ze sobą:

Wygodny strój - taki jak lubisz, w którym czujesz się dobrze, który nie krępuje twoich ruchów, w którym nie boisz się położyć na podłodze.

Ciepłe skarpety - będziemy pracować na boso a stopy lubią ciepło.

Mata do jogi i/lub koc - do pościelenia na podłodze, zbudowania swojej planety wewnątrz naszego kręgu.

Kubek lub termos - byś miała stały dostęp do ciepłego napoju.

 

Dbajmy o bezpieczeństwo - podczas spotkania możesz mieć maseczkę. Nasza grupa będzie niewielka.

 

Kim jestem?

 

Nazywam się Basia Songin. Zbieram a czasem też wymyślam historie, które potem opowiadam różnymi językami - słowem, muzyką, obrazem, ruchem. Współtworzę zespoły Sutari i Mehehe. Jestem muzykiem samoukiem - gram na autorskich instrumentach strunowych Sowie i Wilku. Moja droga do głosu wiodła mnie poprzez spotkania z ludowymi śpiewaczkami, mistrzyniami pracy wokalnej, aż do własnych eksperymentów i odkryć. Ruch praktykowałam współpracując z różnymi artystami i teatrami, jak i studiując choreografię na Akademii Muzycznej w Łodzi, tworząc choreografie do spektakli, oraz po prostu tańcząc - dla samej siebie. Słowo, dźwięk i ruch to moje medium, które splatam w różnorodne warkocze.

www.basiasongin.pl

 

Warsztat 2- dniowy. Koszt: 100 zł. Zapisy: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl

Sobota: 12:00 /15:00

Niedziela: 12:00 /15:00

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury: Salonik secesyjny.