PoMore TanzOrkiestra powstała na Pomorzu Zachodnim jesienią 2018 roku.

Ten unikalny projekt tworzą artyści polscy i niemieccy, którzy na co dzień zajmują się tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów: grają do tańca, uczą, badają i wykonują śpiew tradycyjny i muzykę instrumentalną. Realizują koncerty, pokazy, warsztaty, animują kulturę lokalnych społeczności.  

Marzeniem grupy jest przywrócenie do żywej praktyki muzyki tradycyjnej Pomorza, w szerokim kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym, po obu stronach dawnej i współczesnej granicy polsko-niemieckiej.  

Trudna historia regionu jest inspiracją do wspólnej pracy –nasi polscy i niemieccy przodkowie doświadczyli wojny i przesiedleń, wraz z nimi wędrowała muzyka i pamięć, z której czerpiemy.  

Przyglądamy się przedwojennym źródłom, materiałom archiwalnym, zapisom nutowym z dzisiejszego Pomorza Zachodniego po stronie polskiej i położonego po stronie niemieckiej Pomorza Przedniego (Vorpommern). Słuchamy też melodii i pieśni przywiezionych na Pomorze przez powojennych osadników z różnych regionów Polski.  

Korzystamy z doświadczeń zdobytych podczas nauki u wiejskich mistrzów i kontynuatorów tradycji, szukamy wspólnego języka interpretacji, wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.  

Dużą radość i satysfakcję sprawia nam opowiadanie historii poprzez muzykę.

PoMore TanzOrkiestra:

Katarzyna Janiszewska - skrzypce

Krzysztof Janiszewski - akordeon, baraban

Ewa Grochowska - skrzypce, śpiew

Maciej Marcinkowski - klarnet

Małgorzata Müller - skrzypce, altówka

Wolfgang Meyering - mandolina, mandola, śpiew

Bilet: 30 zł - wszystkie koncerty tego dnia