Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy oraz współpracujący z nimi m.in. Justyna Piernik, Jakub Mielcarek oraz Iga Wasilewska.

Zespół od lat jest aktywnym uczestnikiem sceny IN CRUDO, wykonuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, kultywując lokalne maniery i tradycyjne repertuary wybranych mikroregionów Polski.

Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, aranżując, improwizując i ogrywając je w swoisty dla siebie sposób. Tworzą go badacze i praktycy muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki polskiej wsi, uczniowie wiejskich muzykantów i śpiewaczek, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej, a także muzycznych eksperymentów z pogranicza innych gatunków muzycznych.

Na Ethniesy przyjadą z nowym albumem pt. „Pogłosy” .

Koncert opracowany na bazie tego nowego jest muzyczną wędrówką ku źródłom polskiej muzyki tradycyjnej śladem trójmiarowego metrum oraz tempa rubato przenikającego wiejskie krajobrazy Centralnej Polski –Mazowsza i Kujaw.

To podróż w głąb czasu, ożywianie brzmienia i muzycznego pulsu dawnego świata wiejskiej muzykalności, to też spotkanie z muzyką naszych mistrzów – ludowych śpiewaczek i skrzypków urodzonych na początku XX wieku(min. Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotra Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna).

Kapela sięgnęła po zapomniane repertuary Mazowsza i Kujawaby zagrać je ponownie w nowych aranżacjach i kontekstach, wyrażając własnym językiem muzycznym to co w polskiej muzyce tradycyjnej ponadczasowe i piękne. W programie koncertu usłyszymy zarówno różne gatunki pieśni - liryczne, weselne, taneczne, przyśpiewki jak i żywiołową muzykę instrumentalną, głównie kujawiakii mazowieckie oberki grane przez kapelę w składzie: dwoje skrzypiec, basetla lub kontrabas i baraban. Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, improwizując i ogrywając dawne motywy w nowy, swoisty dla siebie sposób.

Skład:

Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew

Justyna Piernik – śpiew

Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy

Kuba Mielcarek – basetla, kontrabas

Iga Wasilewska – skrzypce

Bilet: 30 zł - wszystkie koncerty tego dnia