Gdyby dokonać ogólnej interpretacji całej twórczości zespołu EABS, dociekliwy słuchacz zauważyłby, że każdy kolejny album wynika z poprzedniego.

Wrocławski obóz muzyków zwierał swe szyki podczas legendarnych wydarzeń Electro-Acoustic Beat Sessions w nieistniejącym już klubie Puzzle (2012-2014). Likwidacja klubu była impulsem do dalszego rozwoju, co spowodowało, że zespół EABS wyrósł w minionych latach na jeden z ważniejszych głosów polskiego środowiska jazzowego. Choć na debiutancki materiał wydany pod szyldem EABS słuchacze musieli czekać jeszcze blisko trzy lata, to właśnie wtedy wrocławski kolektyw zaczął się oddalać od hip-hopu rozumianego jako gatunek, w którym pierwsze skrzypce gra raper. O unikalności EABS decyduje jednak nie tylko instrumentalna maestria i aktualność ich języka wypowiedzi, ale również hip-hopowa proweniencja oraz społeczno-polityczne zaangażowanie.

W 2017 roku, po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości polskiego pianisty, zespół poszedł za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną, zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową, nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music -Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album, zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą.

Album autorski zespołu, który pojawił się w połowie 2018 roku tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, zapraszając do współpracy brytyjskiego muzyka Tenderloniousa. Główną inspiracją tego albumu stała się sławna na świecie “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Slavic Spirits to próba kontaktu z duchem bezpowrotnie utraconej kultury Słowian żyjących blisko natury, jak i również z ich światem obarczonym pańszczyźniano-poddańczym cierpieniem, które przez niepiśmienność ludu nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana, przez co odwołać się do niej można tylko przez język emocji. Dlatego pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy, a nawet psychoterapeutów, bardzo szybko zaczęły powstawać nowe kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Właśnie ten album EABS zagra podczas 10. edycji Ethniesów.

Dotychczas EABS zagrał w tak prestiżowych salach jak Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, w NFM we Wrocławiu czy sali NOSPR w Katowicach oraz na największych polskich festiwalach jak Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival w Katowicach, Open'er w Gdyni czy na trasie koncertowej Męskie Granie. Zespół zagrał także na wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce: Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa etc. EABS wielokrotnie pojawiał się w UK (w Londynie - Total Refreshment Centre, KOKO, Ronnie Scott's, oraz w Manchesterze, Liverpoolu), wystąpił na XJAZZ w Berlinie, czy na takich festiwalach showcase’owych jak Eurosonic (Groningen), EnjoyJazz (Manheim) czy The BuSH Festival (Budapeszt).  EABS zagrał też kilka koncertów w Chinach (Xiamen, Guangzhou, Shenzhen). Później zespół pojawił się jeszcze takich krajach jak Węgry, Rumunia, Austria czy Czarnogóra.

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe                                    Paweł Stachowiak - gitara basowa                                                    Jakub Kurek - trąbka                                                                             Olaf Węgier - saksofon tenorowy                                                     Marcin Rak - perkusja

 

Dyskografia:

EABS - Puzzle Mixtape [Astigmatic Records,2016]                            EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)[Astigmatic Records, 2017]                                                                                                     EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)Live At Jazz Club Hipnoza (Katowice) [Astigmatic Records / More Music Agency, 2018] EABS ft. Tenderlonious- Kraksa / Svantetic [22a Music,2018]            EABS - Slavic Spirits [Astigmatic Records,2019]                                EABS - Discipline of Sun Ra [Astigmatic Records, 2020]                    EABS - 2061 [Astigmatic Records, 2022]