Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim). W grudniu 2012 wydał swoją debiutancką płytę „Babadag” pod szyldem warszawskiej wytwórni Lado ABC.

Założeniem Babadag jest tworzenie i granie muzyki „organicznej“ – wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach - po polsku i po angielsku – wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki. Razem, teksty, melodie nawiązujące do muzyki tradycyjnej oraz brzmienie niecodziennego instrumentarium, tworzą wyjątkową przestrzeń, która wciąga i hipnotyzuje słuchaczy. 

Na początku zespół funkcjonował jako duet z basistą Szymonem Tarkowskim (Płyny, Pustki). W takim składzie Babadag zagrał swoje pierwsze koncerty. Później dołączali stopniowo także Hubert Zemler (Szazaze, Slalom, Natalia Przybysz) i Maciej Cieślak, współproducent pierwszej płyty (Ścianka, Lenny Valentino), uzupełniając egzotyczne do tej pory instrumentarium – dzwonki orkiestrowe, banjo, steeldrum i looper – o perkusję i gitarę elektryczną.

Na bydgoskim Festiwalu zespół wystąpi w nowej odsłonie zwiastującej materiał z drugiej, nadchodzącej płyty, którą muzycy planują nagrać w lecie: trio Bilińska-Tarkowski-Zemler dopełni znany z solowej działalności na światowych scenach Piotr Kurek, autor muzyki elektronicznej z rejonów minimalizmu, specjalizujący się w syntezatorach analogowych i modularnych. Razem muzycy zaprezentują nowe utwory, o nieco mniej piosenkowym, a bardziej otwartym na improwizację i muzyczną przestrzeń, charakterze, jak również zreinterpretowane utwory                               z debiutanckiej płyty.

SKŁAD

Ola Bilińska – wokal, dzwonki orkiestrowe, OP-1, banjo                                                                                                                      Szymon Tarkowski – gitara basowa, steeldrum, melodyka                                                                                                                    Hubert Zemler – perkusja, perkusjonalia, gongi                                                                                                                                                Piotr Kurek – syntezatory