Jausmė - piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i poetka - do swojego rzemiosła podchodzi z pasją badaczki. Gra na tradycyjnej 29-strunowej litewskiej cytrze skrzynkowej, „kanklės” i nieustraszenie wyrusza z nią na niezbadane terytoria, aby tworzyć muzykę wykraczającą poza gatunki i oczekiwania.

Zakorzeniona w swoim dziedzictwie Jausmė umiejętnie łączy tradycję z innowacją, przełamując konwencje i odkrywając ukryte potencjały instrumentu. Poprzez swoją muzykę zaprasza słuchaczy w transformacyjną podróż pełną autorefleksji, bliskości i łączności ze swoim prawdziwym ja. 

Brzmienie Jausmė to czarująca mieszanka tradycyjnych litewskich elementów z nowoczesnym akcentem, odzwierciedlająca głębokie połączenie artystki z jej korzeniami i umiejętność przełożenia go na swój własny, niepowtarzalny język muzyczny. 

Dzięki swemu wszechstronnemu i syreniemu wokalowi Jausmė z łatwością porusza się między pełnią mocy a delikatnością, tworząc urzekający gobelin emocji, które na długo pozostawiają ślad. Jej kompozycje są złożone i eteryczne, zanurzone wgłębi i niuansach ludzkiego doświadczenia, obejmując tematy miłości, smutku, mistycznej obecności i uzdrawiającej mocy natury. 

Muzyka Jausmė urzekła publiczność nie tylko na Litwie, ale także w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2017 roku artystka wydała debiutancką EPkę „Look Up, Look Down” oraz napisała piosenkę przewodnią i ścieżkę dźwiękową do krótkiego filmu dokumentalnego „The Chair Maker: Lawrence Neal”. Po 10 latach mieszkania w Wielkiej Brytanii Jausmė wróciła na Litwę i wydała kilka singli oraz nagrany na żywo, akustyczny solowy album „Namolio”. W 2023 roku odwiedziła Słowenię i Hiszpanię, gdzie zaprezentowała swój talent na targach WOMEX'23 i spotkała się z wielkim uznaniem, hipnotyzując pełną salę swoim wyrazistym stylem. 

Dzieląca się swoim darem z pokorą i wdzięcznością Jausmė planuje w 2024 roku zaprezentować swoją muzykę w Polsce, Czechach i Stanach Zjednoczonych. Spotkań z nowymi odbiorcami na całym świecie wyczekuje z ogromną niecierpliwością. 

No items found.