Zapraszamy na koncert pieśni powstałych na bazie dawnych legend i podań. Ich wspólnym mianownikiem jest temat – dramatyczne losy ludzkie. Wystąpią śpiewaczki z Akademii Głosów Tradycji.

Koncert tworzą polskie pieśni tradycyjne o śmierci, w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa. Będą to pieśni opowiadające o dramatycznych, ludzkich losach: morderstwach, dzieciobójstwie, zdradzie, karze za zbrodnie, śmierci z żalu, z miłości i…. weselu. Dawniej stan przejścia panny w mężatkę w pewnym sensie był dla niej „śmiercią”- odejściem z domu w niewiadomym kierunku, być może na zawsze. Dlatego nie zabraknie również pieśni oczepinowej. „Powiadają ludzie”, „Ballada o Henryku”, „Siałam rutę siałam miętę”, „Jasio konie poił”, „A w niedzielę z porania”…..to hipnotyzujące, wielozwrotkowe opowieści, ballady, pieśni dziadowskie, oparte często na historiach prawdziwych, znanych z przekazu ustnego, podawane z pokolenia na pokolenie legend i podań. Szczególnym gatunkiem wśród pieśni tradycyjnych są pieśni pogrzebowe, żałobne i lamenty. W „Muzycznej opowieści o rzeczach ostatecznych” zajmują one szczególne miejsce. To dzięki nim najbliżsi zmarłego wyrażają i koją swój ból po stracie, ale i dopełniają obrządku, by człowiek przenoszony w inny stan nie pozostał w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy… Wybór pieśni żałobnych jest nieprzypadkowy. Swą treścią dopowiadają wcześniej wyśpiewane historie, tworząc klamrę w narracji.
Występują śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Beata Meus, Agnieszka Rusakiewicz i Magdalena Śmierzchalska.
Scenariusz i reżyseria Ewa Kielar i Akademia Głosów Tradycji
Projekt plakatu: Ewa Kielar

Czas trwania: 1h

Spektakl nie jest przeznaczony dla dzieci.

Bilety: 15 zł
Dostępne w kasie MCK.

No items found.