Bydgoską jesień 2020 rozświetli i rozgrzeje katalońskie słońce. Dzięki pozyskanemu grantowi na realizację projektu pn. „Dni Katalońskie” do Bydgoszczy zawitają dwa niezwykłe składy z okolic Barcelony – Marala Trio i Duet Daura.

Dni Katalońskie startują 13 listopada. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy wystąpi zespół Marala Trio. Z kolei 14 listopada czekają nas warsztaty muzyczne z Duetem Daura przeznaczone dla rodzin.

Marala Trio to zespół trzech kompozytorek: Clary Fiol, Selmy Bruna i Sandry Monfort. Artystki pochodzą z Katalonii, Balearów i Walencji. Większość ich kompozycji inspirowana jest tradycyjną muzyką katalońską. Marala Trio bierze na warsztat wiersze współczesnych poetów odnosząc się do tradycyjnych pieśni czy sefardyjskich dźwięków związanych z doświadczeniem wojny. Definiują to wszystko na nowo nawiązując m. in. do feminizmu, dziedzictwa kulturowego czy szeroko pojętej krytyki społecznej. Podczas występu w Bydgoszczy, trio z Katalonii zaprezentuje nam swój repertuar za pomocą mikrofonu binauralnego. To mikrofon, który bardzo precyzyjnie „łapie” każdy dźwięk w promieniu 360 stopni. To właśnie dzięki niemu koncert Marali będzie niezwykłym muzycznym doświadczeniem - dźwięki zarejestrowane przez to urządzenie wysyłane są bowiem do każdego uczestnika koncertu przez słuchawki. Koncert przygotowany jest dla stu osób. By  umożliwić uczestnictwo w tym wydarzeniu większej liczbie chętnych, w MCK odbędą się dwa koncerty tego dnia.

Z kolei spotkanie z Duetem Daura to coś więcej niż warsztaty muzyczne.Artyści zaproszą nas do aktywnego uczestnictwa w swoim przedstawieniu. Ich niezwykły warsztat – spektakl poświęcony jest najbardziej popularnym instrumentom z Katalonii. Przygotowany dla rodzin z dziećmi, podkreśla istotną rolę edukacji muzycznej.

Podczas warsztatów będzie można usłyszeć takie instrumenty jak gralla – rodzaj szałamai, flabiol i tambori (obsługiwany jedną ręką flet, drugą ręką gra się na bębnie), pandero quadrat – kwadratowy dwustronny bęben obręczowy, bot d'aran –dudy i akordeon. Wspólnie z Duetem Daura uczestnicy śpiewać będą katalońskie i prowansalskie pieśni oraz nauczą się najbardziej znanych i skocznych tańców tych regionów.

Duet Daura tworzą: Ivan Caro  – społecznik i animator kultury, muzyk folkowy i nauczyciel tańca, a także Pilar Planavila – gra na akordeonie, komponuje piosenki dla dzieci, jest także terapeutką muzyczną. 

Grant uzyskaliśmy w ramach programu prowadzonego przez Acción Cultural Española. To organizacja publiczna zajmująca się promocją kultury i dziedzictwa Hiszpanii, zarówno w jej granicach, jak i poza nimi.  

Otrzymany przez Miejskie Centrum Kultury grant pochodzi z program "Ayudas a la Movilidad Marzo 2020 - Mobility Grants March 2020 of the Programme for the Internationalization of Spanish Culture (PICE) of Acción Cultural Española" (Granty na mobilność marzec 2020 - program internacjonalizacji kultury hiszpańskiej). 

Więcej o projekcie:  http://www.accioncultural.es/

No items found.