Kochani. Przed nami czas ciemności i chłodu. W pierwszym momencie nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale gdy się tak bardziej wgryźć w te dwa słowa, to ciemność, obok braku słońca, daje nam możliwość odpoczynku, a chłód sprawia, że po mroźnym spacerze możemy otulić się kocem i rozgrzać ciepłą herbatą. Chcemy wprowadzić Was w ten czas spokoju i ciszy i dlatego 9 grudnia zapraszamy na Ethniesy. Otulinę. Od południa w studio „Przestrzeń Jogi” Natalia Sorbotten czeka na Was z Rozgrzaniem. O godz. 16.00 zaczynamy w MCK filmem „Curonia”, w którym posłuchamy m.in. wiatru nad Mierzeją Kurońską u wybrzeża Litwy. O 16.45 porozmawiamy z Marcinem Dymiterem o jego ostatniej książce „Maszyny do ciszy”, a następnie wysłuchamy soundscape set Dymitera i tym samym otulimy się na resztę zimy. Miłego i ciepłego <3

12:00 – Joga. Rozgrzanie

16:00  -  film „Curonia”, reż.  John Grzinich, ’42 /sala widowiskowo – kinowa MCK

16:45 –spotkanie z Marcinem Dymiterem autorem książki  "Maszyny do ciszy" / Music Cafe Szpulka

17:30 –  soundscape set Marcina Dymitera / Music Cafe Szpulka

 

Szczegóły poniżej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza zajęciami jogi, jest bezpłatny.

12:00 – Joga. Rozgrzanie  / Przestrzeń Jogi, ul. Pomorska 15, Bydgoszcz

Joga naturalnie zrodziła się w cieple. A tu? Zimno, opór, sztywność. Przykurczone z zimna mięśnie, odruchowy zacisk by zachować ciepło wewnątrz, sztywne przemarznięte stawy, zaciśnięte szczęki i… umysł, który bezwiednie za tym podąża, zaciska, tłamsi, ogranicza horyzont, zacieśnia spojrzenie, nieufnie, podejrzliwie, z lękiem.

Joga jest jak laboratorium. Daje szansę obserwacji bez oceniania. Konfrontuje. Nawet jeśli początkowo jest tylko doświadczenie zimna, sztywności, oporu i niewygody, to doświadczenie może być przełomowe.

Tu zaczyna się podróż.

Ścieżka wiedzie dalej przez akceptację ciągłej przemiany jako naturalnego, nieuniknionego i pięknego procesu. Przejście z ciepłego w zimne. Odpuszczanie, które umożliwia znalezienie nowych wartości, sił, wewnętrznych zasobów.

Ciało wprawione w łagodny ruch zaczyna oswajać sztywność i stopniowo generować ciepło. Możesz pozostać w otuleniu, doświadczać dalej miękkiej, przyjaznej relacji z ciałem, albo zapragniesz iść dalej, tam gdzie pojawia się moc, siła i wewnętrzny żar.

I oto otwierają się wrota. Otwiera się umysł. Wewnętrzny blask zostaje uwolniony.

Zapraszamy Cię na wspólną zimową, podróż!

 

Specjalne zajęcia jogi w ramach Ethniesy. Otulina odbędą się w studio „Przestrzeń Jogi” przy ulicy Pomorskiej 15 w Bydgoszczy.

Kiedy: 9 grudnia

Godzina: 12:00

Długość trwania: 1,5 h

Cena: 20 zł (płatne tylko gotówką na miejscu)

Obowiązują zapisy:dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl

 

Zajęcia poprowadzi Natalia Sørbotten

Zdjęcie przedstawia kobietę na macie do jogi na tle białej ściany. Kobieta, jedną nogę ma wyciągniętą na macie, drugą podwiniętą. Obie jej dłonie są ułożone na dwóch drewnianych klockach ustawionych przed matą.

Natalia Sørbotten - jak każdy z nas -aktor na scenie życia - wcielam się w różne role - żony, matki, lekarza, nauczyciela jogi. Od 19 lat poprzez praktykę jogi dystansuję się od moich ról, tak by później z radością i pełnią potencjału do nich powracać. Doświadczając różnych przekazów jogi, pozostaję wierna metodzie Iyengara, współczesnej jodze posturalnej, która jest mądra, wyważona i coraz bardziej poparta naukowo.

Od 2018 roku tworzę wraz ze wspaniałymi, ciepłymi osobami szkołę „Przestrzeń jogi” przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy. Tu mam zaszczyt spotykać cudownych ludzi, z którymi wspólna praktyka jest dla mnie nieustannym źródłem inspiracji, mocy i radości.

 

Zdjęcie przedstawia dwie puste szklane butelki, wsadzone w nadmorski piasek,  otoczony wysoką trawą. W tle widać fale morskie odbijające się od brzegu. Pierwsza z butelek jest do połowy wypełniona wodą.
"Curonia" reż. J. Grzinich

16:00  -  film„Curonia”, reż.  John Grzinich, ’42 / sala widowiskowo – kinowa MCK

Film “Curonia” zabiera nas w podróż przez nadmorskie krajobrazy Litwy  — podróż, podczas której zmysł słuchu autora staje się naszym przewodnikiem. Artysta bada tu zjawisko relacji z danym środowiskiem, budowanej w procesie twórczym opartym na wielozmysłowej interakcji poprzez dźwięk i jego słyszenie. Elementy post-naturalnego otoczenia, materiały i obiekty odnalezione w lokacjach dostarczyły artyście bogatej palety do eksploracji zarówno poprzez obserwację, jak i działanie. Film stanowi kontynuację działań autora mających na celu wypracowanie swoistego posthumanistycznego języka filmu, dotykającego kwestii sensorycznej eksploracji relacji człowieka ze środowiskiem, by przedefiniować i skonfrontować się z aktualnymi tendencjami we współczesnym ekologicznym dyskursie artystycznym.

John Grzinich (Estonia/Stany Zjednoczone) od początku lat 90.pracuje jako twórca i koordynator działań łączących dźwięk i ruchomy obraz z kontekstem miejsca i struktur społecznych. Prezentował swoje prace i występował w Ameryce Południowej i Północnej, Europie i Japonii, a jego kompozycje ukazywały się nakładem międzynarodowych wytwórni. Ostatnimi laty w swoich dziełach skupia się na połączeniu dźwięku i praktyki słuchania z różnorodnymi mediami w celu konfrontacji z antropocentrycznym wyobrażeniem świata poprzez tworzenie poszerzonych form partycypacji i zaangażowania.

16:45 – spotkanie z Marcinem Dymiterem autorem książki  "Maszyny do ciszy" / Music Cafe Szpulka

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w czapce, bejsbolowe, stojącego w centrum kadru. Mężczyzna  jest ładnie oświetlony zachodzącym  słońcem i spogląda w prawą stronę kadru. o lewej jedno stronie stoi mikrofon. z pluszową osłoną. W tle widać dziką łąkę.
fot. Paweł Jóźwiak

Marcin Dymiter, nominowany w 2022 roku do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za „Notatki z terenu”, w swojej nowej książce "Maszyny do ciszy" snuje refleksje dotyczące ciszy i przestrzeni — zarówno fizycznych, jak i kulturowych – które jej służą. Przygląda się więc między innymi założeniom urbanistycznym i architektonicznym, kompozycjom muzycznym, tekstom czy obrazom, dzięki którym możemy wyrwać się ze wszechogarniającego dźwiękowego przebodźcowania i pobyć w ciszy lub cieszyć się jej głęboką iluzją.

 

17:30 –  soundscape set Marcina Dymitera / Music CafeSzpulka

Marcin Dymiter - muzyk (gra w projektach emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach; wcześniej związany z zespołami Ewa Braun, Mapa, Mordy), autor nagrań terenowych, instalacji dźwiękowych i słuchowisk, muzyki do filmów, wystaw i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę fieldrecordingu. Autor cyklu nagrań Field Notes.

Niezależny kurator związany z festiwalami Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg) i Control Room (Gdańsk). Wspólnie z Marcinem Barskim był pomysłodawcą i kuratorem „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu. W 2022 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za książkę̨ Notatki z terenu (Wydawnictwo Części Proste, Gdańsk 2021).

No items found.