< Wróć do Wiadomości

8. Edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY 2021

18.12.2020
Image credits:
D. Gackowski

Wiosną obudzi cię folk w najlepszym wydaniu - Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej w Bydgoszczy ETHNIESY. Już teraz zarezerwujcie sobie czas pomiędzy 18 – 21 marca 2021. Jeśli nie uda nam spotkać się na żywo, na pewno zobaczymy się i usłyszymy się online.

To będzie 8. edycja jednego z największych festiwali muzyki ludowej w Polsce – w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zagrają najciekawsi wykonawcy, którzy zaprezentują różne oblicza muzyki ludowej. Oprócz polskich artystów, na długo oczekiwanych Ethniesach zagrają także twórcy z zagranicy – brytyjski muzyk Matthew Halsall z orkiestrą Gondwana oraz hiszpańskie Marala Trio i Duet Daura.

O tym, że to festiwal nie tylko dla fanów typowo ludowych dźwięków, można było  przekonać się podczas poprzednich edycji imprezy. Także i w tym roku organizator Ethiesnów, czyli Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy z Dominiką Kiss-Orską na czele, zapraszaw podróż do niezwykle barwnego i różnorodnego świata muzyki, w których folklor odmieniany jest przez wszystkie możliwe przypadki.

Czekać na to wydarzenie trzeba było długo – z powodu pandemii wiosną 2020roku festiwal się nie odbył, ale wszystko to, czego nie mogliście usłyszeć wtedy, wybrzmi na scenie już w marcu 2021.

Przez cztery festiwalowe dni, od 18 do 21 marca na scenie wystąpiąm.in. Polmuz, Lumpeks, Radical Polish Ansambl oraz Michał Górczyński i Buba Badjie Kuyateh.  Ten ostatni, urodzony w Gambii, pochodzi z rodziny griotów i jest prawdziwym wirtuozem gry na korze, czyli zachodnioafrykańskiej harfie.

Koncertem, na którym trzeba być, jest występ Matthew Halsalla & the Gondwana Orchestra. Pochodzący z Manchesteru trębacz, to nie tylko kompozytor, aranżer muzyczny i producent, ale to jeden z największych współczesnych brytyjskich talentów. Jego lekko senna, uduchowiona i piękna muzyka, jest tak różnorodna, że każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. Na Ethniesach zagra ze swoim nowym zespołem.

Obok dźwięków z Manchesteru, na MCK-owej scenie wybrzmi, długo wyczekiwana  tradycyjna muzyka prosto z Katalonii. Wszystko to dzięki obecności Marala Trio, która za pomocą mikrofonu binauralnego, zaprezentuje nam własne kompozycje oparte na tradycyjnej muzyce ludowej.  Mikrofon binauralny, to mikrofon, który bardzo precyzyjnie „łapie” każdy dźwięk w promieniu 360 stopni. Dźwięki zarejestrowane przez to urządzenie wysyłane są bowiem do każdego uczestnika koncertu przez słuchawki. To właśnie dzięki niemu koncert Marali będzie niezwykłym muzycznym doświadczeniem.

W świat instrumentów katalońskich wprowadzi nas natomiast Duet Daura. Ich występ, to coś więcej niż warsztaty muzyczne, podczas których będzie można usłyszeć takie instrumenty jak gralla – rodzaj szałamai, flabiol i tambori (obsługiwany jedną ręką flet, drugą ręką gra się na bębnie), pandero quadrat – kwadratowy dwustronny bęben obręczowy, bot d'aran – dudy i akordeon.

Z kolei hiszpańska grupa Sambach pokaże, jak barokowe kompozycje Jana Sebastiana Bacha mogą współgrać z brazylijską muzyką popularną.

Festiwal zakończy się koncertem Monodii Polska i wykonaniem ich niezwykłych pieśni religijnych i świeckich przekazywanych w tradycji ustnej.

Na festiwalu będą także wydarzenia towarzyszące m.in. warsztaty śpiewacze (Akademia Głosów Tradycji), wystawa obrazów (Paulina Karpowicz i Monika Marchewka).

Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy - 18-21 marca 2021 – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Niczego nie znaleźliśmy :/